Přečtěte si

(19. 6. 2013)

Politická krize zpozdí dostavbu Temelína, obává se ČEZ. Chce silnou vládu

Na podzim vybrat vítěze tendru, v zimě s ním podepsat smlouvu. To byl původní harmonogram dostavby jaderné elektrárny Temelín, který se teď může vinou pádu vlády posunout. Zpoždění se obává hlavně ČEZ. Stavba samotná ale ohrožena není - politici se na ní shodují. Vláda padá. Co teď bude s Temelínem? Otázek kolem dodržení harmonogramu výstavby dvou bloků jaderné elektrárny začíná přibývat. Mezi představiteli skupiny ČEZ i analytiky panují obavy, zda se dodrží termíny.

Podle časového plánu zadavatele zakázky - skupiny ČEZ - se měl vítěz vybrat letos na podzim ze dvou uchazečů: ruského konsorcia MIR.1200 a amerického Westinghousu. Smlouva se pak měla podepsat letos v zimě. To teď nemusí platit. Možné nedodržení harmonogramu potvrzuje i management energetické firmy. "Změna vlády může vést k tomu, že se nestihnou aktuální termíny. Za naši skupinu je to však v současnosti velmi obtížné komentovat," uvedl člen představenstva a ředitel divize strategie skupiny ČEZ Pavel Cyrani. Manažer se však neobává, že kvůli vládní krizi půjde celý projekt Temelín ke dnu. "V Česku je celospolečenský konsenzus, že jádro je do budoucna strategicky důležité. Proto si nemyslím, že bychom se odchýlili od plánu natolik," hodnotí Cyrani.

Problém je, že majoritním akcionářem podniku je stát, za nějž jedná ministerstvo financí. Jenže vláda je v demisi, a tak není jasné, co se bude dít v době, kdy se bude rozhodovat o vítězi tendru a o podpisu smlouvy. Oboje přitom musí posvětit valná hromada, kterou z větší části reprezentuje stát.

Vláda musí mít silný mandát

"Udělat něco proti vůli majoritního vlastníka nelze v žádné firmě. Současná vládní situace by mohla výběr uchazeče ohrozit například v případě, pokud by se ve stejném čase konaly předčasné volby," míní mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. A bez vlády se silným mandátem by to bylo podle Kříže nemožné. Analytik poradenské firmy ENA Jiří Gavor by výběr vítěze tendru ani podpis kontraktu bez silné vlády nedoporučoval. "Všichni čekají zpoždění. I účastníci tendru. Je jen otázkou, jak bude dlouhé," míní Gavor.

Garantované ceny

Vláda drží v rukou budoucnost Temelína ještě z jednoho hlediska. Tím je legislativní ukotvení garantovaných cen za elektřinu. Při současných cenách silové elektřiny na trhu není výhodné Temelín rozšiřovat. Zatímco končící koalice se na potřebě finanční podpory shodovala, sociální demokraté nejsou garantovaným cenám nakloněni. Podle nich by podpora neměla zatěžovat ani státní rozpočet, ani koncové spotřebitele. Samotnou výstavbu však ČSSD - stejně jako současná vládní koalice - podporuje. "Můžu deklarovat za sociální demokracii, že jednoznačně podporujeme dostavbu Temelína," prohlásil včera stínový ministr financí Jan Mládek.

Na případné zpoždění plánu je připraveno i konsorcium MIR.1200. "Jsme s ČEZ v neustálém kontaktu, dál pracujeme ve standardním režimu," řekl PR manažer konsorcia Aleš Pospíšil. Zároveň dodal, že se smlouva nemusí podepisovat letos v zimě. "Může vzniknout přechodné období, které bude trvat do sestavení nové vlády po řádných volbách v roce 2014, jež smlouvu s vítězem podepíše," doplnil Pospíšil. Evropský viceprezident Westinghousu Mike Kirst uvedl, že jednání s ČEZ zatím pokračují podle plánu.

19. 6. 2013, iHNed.cz,  zpravy.ihned.cz


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2018 »
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31