Přečtěte si

(19. 9. 2012)

Jak zvládnout nezbytnou elektronizaci zdravotnictví

Zavedení elektronického zdravotnictví (eHealth) zlepší zdravotní péči, usnadní práci lékařům a ušetří nemalé finanční prostředky. Z názorů, které zazněly na nedávném, již šestém, pokračování diskusního cyklu Vize českého zdravotnictví pořádaného Institutem pro veřejnou diskusi vyplývá, že není otázkou, zda k elektronickému zdravotnictví přistoupit, ale jak. Zdravotnictví bez eHealth by se do budoucna mohlo stát zvláštním světem, který nereflektuje požadavky lékařů, pojišťoven ale hlavně pacientů. Ti jsou totiž už dnes zvyklí obsluhovat svůj bankovní účet prostřednictvím mobilního telefonu, ale od doktora si nosí zprávy psané na psacím stroji.

Dnes se léčí především chronické choroby

V současné době je 75 % nákladů na léčení vynakládáno na léčbu chronických chorob. Právě proto starý vztahový model mezi lékařem a pacientem selhává, a do budoucna se tak bez integrované zdravotní péče neobejdeme. „Chronická choroba se vyvíjí v čase a organizuje kolem sebe vztahy. Není jenom věcí pacienta. Péče o chronicky nemocného pacienta je týmový sport, který potřebuje kouče. Může to být poskytovatel, nebo pojišťovna,“ vysvětlil MUDr. Tomáš Macháček, vlastník společnosti KlientPRO, která se od roku 2000 specializuje na vývoj a administraci projektů tzv. řízené zdravotní péče. Zároveň upozornil, že zavedení systému je drahé, ale ještě dražší je, udržet ho v provozu.

Téměř nikdo nevyužívá současné informační systémy

Leoš Raibr, výkonný ředitel společnosti STAPRO, jež je významným dodavatelem informačních systémů a technologií pro zdravotnictví, upozornil, že současné systémy informace přenášet umí, ale téměřnikdo toho nevyužívá. Integrovat informační systémy v ČR je podle něj drahé. Proto doporučuje spíše jejich konsolidaci. Jako příklad uvedl konsolidaci nemocnic a laboratoří v Náchodě, Broumově a Opočně, kde konsolidace nemocničního informačního systému a laboratorního informačního systému úspěšně proběhla už v roce 2007. „Jakýkoliv pokus je dobrý. I slepá cesta je ponaučení,“ uzavřel svouřeč Raibr.
Kolik se ušetří?

„Rychlé zavedení eHealth zabrání plýtvání, ale nesmíme mít přehnaná očekávání,“ řekl na úvod svého vystoupení MUDr. Ing. Daniel Hodyc, PhD. z Advance Healthcare Management Institute. Zdůraznil, že elektronické zdravotnictví má hodně součástí a je potřeba odpovědět na otázku, které z nich nezbytně potřebujeme, kdo z nich bude mít prospěch a kolik se díky nim podaří ušetřit finančních prostředků. Hodyc také připomenul, že pokud nebude správná zdravotnická dokumentace, její elektronizací si nepomůžeme. Náměstek pro zdravotní pojištění Ministerstva zdravotnictví ČR Ing. Petr Nosek souhlasil s tím, že elektronizace zdravotnictví může zvýšit kvalitu poskytované péče, nebo může zlepšit podmínky pro vědu a výzkum. Zároveň ale vyjmenoval možné hrozby spojené s eHealth. Systém by se podle něj mohl setkat s nezájmem zdravotnické veřejnosti. Nosek upozornil také na poruchovost technologií a zmínil také jistou dehumanizaci zdravotní péče s eHealth spojenou.

Elektronizace nesmí být řízená jako IT projekt

Ing. Matěj Adam, MBA, Health Care Industry Leader, IBM EMEA ve svém příspěvku zdůraznil, že s elektronizací zdravotnictví by neměla být spojená snaha o změnu celého systému. Jinak bychom se mohli setkat s neúspěchem, jako se to stalo například ve Velké Británii. Inspirací při zavádění eHealth by měla být například Kanada nebo Dánsko. Podle Adama je také důležité, aby elektronizace nebyla řízená jako IT projekt.

19.9. 2012,  trendyzdravi.cz


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« červen 2020 »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930