Přečtěte si

(28. 6. 2011)

Šmerda chce pro SFDI další miliardy

David BOREK, redaktor
--------------------
Ale tím to ještě nekončí, protože nabízíme další pohled, byť z jiného úhlu a možná s větším detailem na polemiku ohledně vládních financí. Přes ohlášení úspory totiž trvá ministr obrany, Radek Šmerda na dalších miliardách pro Státní fond dopravní infrastruktury. Plánovaných 33 miliard je podle něj pro příští rok málo. A hned zítra o další peníze požádá vládu.

Michal KEBORT, redaktor
--------------------
Úpravy českých silnic, drah nebo řek nejsou peníze. Státní fond dopravní infrastruktury nemá ani na zaplacení už nasmlouvaných projektů. Schází mu zhruba 29 miliard a další miliardy už brzo mohou chybět kvůli Bruselu.

Radek ŠMERDA, ministr dopravy
--------------------
Když na prostavěných akcích, které se počítalo, že budou ufinancovány z evropských peněz, tak to tak vypadá, že tyto závazky nebou uznány z Evropské komise.

Michal KEBORT, redaktor
--------------------
Kvůli D8, více pracem na některých stavbách nebo sporným zakázkám na vodních cestách hrozí Česku, že státní pokladna zaplatí 19 miliard korun, místo evropského spolufinancování. I proto ministerstvo žádá vládu, aby Státnímu fondu dopravní infrastruktury přidali na příští rok 10 miliard. O tom ale nechce slyše ministr Kalousek.

Miroslav KALOUSEK, ministr financí /TOP 09/
--------------------
Peníze nejsou hříbky, tudíž je nemohu hledat. Buď jsou a nebo nejsou. A odpověď je, že nejsou.

Michal KEBORT, redaktor
--------------------
Ministr dopravy ale po nástupu do úřadu nežádá jen o peníze. Formuje taky novou koncepci. Respektive odmítli Bártovu superkoncepci. V nejistých podmínkách prý nehodlá plánovat na 10 let dopředu. Radši se soustředí na blízkou budoucnost a v tom s ním souhlasí i stavbaři.

Václav MATYÁŠ, prezident, Svaz podnikatelů ve stavebnictví
--------------------
My jsme teď projednali a připomínkovali jsme aktualizaci dopravní politiky 2-5 až 2-13. A to je přesně ten důvod, proč pan ministr hovoří o těch dalších dvou letech.

Michal KEBORT, redaktor
--------------------
Ministr Šmerda chce změnit taky to, jak se projekty vybírají. Víc zohlední třeba požadavek na propojení silniční, železniční a lodní dopravy. Michal Kebort, Česká televize.

ČT24, 28.6. 2011


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« listopad 2018 »
PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930