Přečtěte si

(16. 7. 2010)

Změna v Temelíně: Ruské palivo střídá v reaktorech americké články

Kvůli výměně paliva bude odstaven první blok. Výměna paliva ve druhém bloku proběhne příští rok.

Jaderná elektrárna Temelín přechází z amerického na ruské palivo. Během dvou měsíců ho vymění v prvním bloku. Druhý blok přijde na řadu příští rok na jaře, zatím využívá palivo americké firmy Westinghouse. Novým dodavatelem je ruský TVEL, který vyhrál výběrové řízení na dobu deseti let v roce 2006. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Václav Brom. Odstávku prvního bloku zahájí Temelín dnes večer.

Ve 21:00 ho odpojí od rozvodné sítě. Délka odstávky je plánována na 66,5 dne. Bude se na ní podílet 600 pracovníků ČEZ a asi 1000 pracovníků z 50 dodavatelských firem. Vyměnění všech 163 palivových souborů v reaktoru. Běžně se při plánovaných odstávkách vyměňovala zhruba čtvrtina palivových článků. Kvůli novému dodavateli je ale třeba vyměnit všechno palivo naráz.

"Při odstávce bude použitým palivem zaplněn první obalový soubor CASTOR, který má kapacitu na 19 palivových souborů. Následně bude zavezen do skladu použitého paliva v areálu elektrárny. Tam nyní vrcholí dokončovací práce a zkoušky zařízení skladu," uvedl mluvčí. Při odstávce energetici zkontrolují turbogenerátor a další důležitá zařízení.

Bude výměna paliva i předzvěstí toho, jak dopadne výběrové řízení na dostavbu dalších bloků jaderné elektrárny Temelín? O tu se uchazí francouzská Areva a rusko-české konsorcium Atomstrojexport a americký Westinghouse.

Půjde o jednu z největších zakázek v Evropě, jejíž cena má převýšit až 500 miliard korun. V současné době pokračuje jak proces posouzení dopadů dostavby elektrárny na životní prostředí, tak i zadávací řízení veřejné zakázky na dodavatele dostavby. Podle nedávných informací ČEZ je ve fázi přípravy zadávací dokumentace. ČEZ by chtěl do roku 2020 uvést do provozu dva nové bloky.

Americký zájem o dostavbu tento týden prezentoval v Česku i náměstek ministerstva obchodu USA Francisco Sanchez. Podle něj vláda Baracka Obamy velmi bedlivě sleduje tendr.

Kdyby zakázku na dostavbu Temelína získala společnost Westinghouse, zaplatí ČEZ za dva nové bloky zhruba 170 miliard korun. Vyplynulo to z vyjádření Anderse Jacksona koncem června, který má na starosti evropské operace Westinghousu. Zástupci všech tří firem koncem června vystoupili v Praze na konferenci, kterou o Temelínu uspořádal Institut pro veřejnou diskusi.

Druzí dva uchazeči o zakázku zatím svoji cenu neuvedli. "Zveřejnit teď jakoukoli cenu by byla sebevražda," uvedl Roman Zdebor, který je manažerem projektu dostavby Temelína ve společnosti Škoda JS, která je v konsorciu s Atomstrojexportem. Za předčasné považuje jakékoli debaty o ceně i Thomas Epron, který zastupuje francouzskou Arevu.

Dostavba má podporu nové vlády Petra Nečase. Na pokračování výběru firmy, která Temelín II dostaví, by měl dohlížet i vládní zmocněnec pro energetiku Václav Bartuška, kterého jmenovala do této role předchozí vláda Jana Fischera.

16.7.2010 iHNed.cz , Libor Akrman


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2018 »
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31