Přečtěte si

(1. 6. 2010)

Energetičtí odborníci očekávají vyšší potřebu energie než stát

Energetickou bezpečnost jakékoliv evropské země již nelze redukovat pouze na otázku cen surovin či diverzifikace jejich dodavatelů. Zahrnuje široké spektrum problémů: od technologických přes ekonomické až po environmentální, politické a geografické. Pro další rozvoj energetiky je přitom nezbytné, aby existoval nejen základní konsensus na politické i veřejné úrovni, ale také aby se přijaté koncepce dodržovaly bez ohledu na momentální politické preference. Vyplynulo to z I. setkání energetických expertů v rámci 7 dílného seriálu Energetická bezpečnost ČR, pořádaného Institutem pro veřejnou diskusi.


Odborníci na energetiku se vyjádřili rovněž k budoucí domácí spotřebě energií, a to v porovnání s referenčním scénářem Státní energetické koncepce. SEK předpokládá, že spotřeba primárních energetických zdrojů bude až do roku 2050 prakticky stagnovat s tím, že energie potřebná k pokrytí přírůstku národního hospodářství je kompenzována úsporami energie, zvyšováním efektivnosti jejich přeměn a také snižováním energetické náročnosti domácí ekonomiky. Samotná spotřeba energie má růst po roce 2010 jen rychleji se rozvíjející dopravou. Naopak rekonstrukce energetických technologií doprovázená nižšími ztrátami energie v dalších letech přispěje podle nich k nižší potřebě energie. Vyšší úspory pak přinesou investice do zateplování, či úspornější domácí spotřebiče.


Institut pro veřejnou diskusi (IVD) se prohlašuje za otevřený prostor pro nezávislou, odbornou a nepolitickou diskusi, která dosud v ČR chyběla. Prvotním impulzem pro vznik IVD byla skutečnost, že se podle něj na poli strategických a problematických oborů nevede žádná konstruktivní a odborná debata, která by vyústila k respektovaným závěrům. Cílem IVD je proto vytvořit diskusní platformu pro odborníky, opinion lídry, představitele státu, reprezentanty strategických státních institucí, zástupce soukromého sektoru a média a předat veřejnosti klíčové informace o alternativách směrování ČR.

Technický týdeník , 1.6. 2010


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« únor 2020 »
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829