Přečtěte si

(23. 6. 2010)

Kolik bude stát nový Temelín?

Westinghouse odhaduje hodnotu zakázky asi na 170 miliard korun Francouzi a Rusové považují debaty o ceně za předčasné

Kdyby zakázku na dostavbu Temelína získala společnost Westinghouse, zaplatí ČEZ za dva nové bloky zhruba 170 miliard korun. Vyplývá to z vyjádření Anderse Jacksona, který má na starosti evropské operace Westinghousu. Firma o zakázku soutěží s francouzskou Arevou a konsorciem vedeným ruským Atomstrojexportem.
Westinghouse je prvním ze tří zájemců, který byl ochoten upřesnit hodnotu své nabídky. „Cenu vidím někde kolem třech tisíc eur za jeden kilowatt instalovaného výkonu,“ řekl Jackson v rozhovoru pro HN.
Jelikož Westinghouse nabízí reaktory o výkonu 1150 megawatt, dá se jednoduchým propočtem dojít k ceně 85 miliard korun za reaktor.
Zástupci všech tří firem včera vystoupili v Praze na konferenci, kterou o Temelínu uspořádal Institut pro veřejnou diskusi. Zástupci Arevy i Rusy vedeného konsorcia odmítli cenu svých nabídek upřesnit. „Zveřejnit teď jakoukoli cenu by byla sebevražda,“ uvedl Roman Zdebor, který je manažerem projektu dostavby Temelína ve společnosti Škoda JS, která je v konsorciu s Atomstrojexportem.
Za předčasné považuje jakékoli debaty o ceně i Thomas Epron, který zastupuje francouzskou Arevu.
Při stanovování reálné ceny temelínského projektu není podle nezávislých odborníků možné vycházet ze zahraničních zkušeností. „Srovnávání cen elektráren budovaných v zahraničí je velmi ošidné,“ uvedl Radek Škoda z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské na ČVUT v Praze.
Podle něj se však v současnosti běžná cena za jeden killowatt instalovaného výkonu pohybuje v rozpětí 2000 až 5000 dolarů. Cena jednoho reaktoru pro Temelín by tak v závislosti na jeho výkonu měla být v rozmezí 50 až 150 miliard korun. „Rozhodně si myslím, že dopracovat se k výsledné částce 500 miliard korun, by byl velký hazard,“ uvedl Škoda.
Ředitel investiční divize ČEZ Peter Bodnár však upozornil, že půl bilionu korun, o nichž se v souvislosti s temelínským tendrem hovoří, obsahuje kromě dvou bloků pro Temelín i opci na dva další projekty. Rozšíření Dukovan a Jaslovských Bohunic na Slovensku. „To číslo rezonuje, ale hovoříme tu o pěti blocích,“ uvedl Bodnár.
Podle Václava Bartušky, čerstvě jmenovaného vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína, však o ceně projektu ještě nemá smysl mluvit. „Debata o tom, kolik to bude stát, je velmi předčasná,“ řekl včera.
Přestože chce ČEZ financovat svůj projekt bez účasti státu, přístup vlády k výběrovému řízení na dodavatele pro Temelín se zřejmě už brzy výrazně změní. „Stát nemůže ten tendr nechat výlučně v kompetenci ČEZ,“ řekl včera Bartuška.
Například v Británii, kde v následujících letech dojde k výrazné obměně dosluhujících atomových elektráren, podle Bartušky vláda do tendrů pustila jen zájemce, které sama vybrala. „Přestože elektrárny budou financovat zcela soukromé společnosti,“ upozornil Bartuška a dodal, že takový postup považuje za správný. Proto také návrh na jeho jmenování podle informací HN vyvolal v ČEZ odpor. Situaci dokonce museli uklidňovat členové dozorčí rady.
Přestože Bartušku jmenovala dosluhující vláda, premiér Fischer tento krok konzultoval se zástupci stran vznikající koalice. S jejich předsedy hovořil i Bartuška a svou roli konzultoval i se zástupci ČSSD. Peter Bodnár za ČEZ řekl, že komunikace s nově jmenovaným vládním zmocněncem bude zcela v kompetenci generálního ředitele. „S panem Romanem jsem seděl naposledy v pondělí večer,“ komentoval to Bartuška.
Že jde o velmi citlivé téma, dokazuje i exkluzivní průzkum mezi novými poslanci, který zítra zveřejní týdeník Ekonom. Podle něj polovina vládní koalice nechce v Temelíně Rusy.

Hospodářské noviny, 23.6. 2010,  Jaroslav Plesl   

 


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« srpen 2018 »
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031