Přečtěte si

(16. 6. 2010)

Diskuse o dopravní infrastruktuře

18. května se uskutečnilo 1. diskusní setkání institutu pro veřejnou diskusi z cyklu dopravní infrastruktura ČR. Z diskuse na téma důvody investic do rozvoje dopravní infrastruktury vzešly závěry, které následně schválil opinion pool čítající na 800 odborníků z oblasti dopravy:


Kvalitní a kapacitní dopravní infrastruktura je nutným předpokladem pro efektivní fungování rozhodujících odvětví národního hospodářství.
ČR se i na prahu 21. století potýká s problémem nedobudovanosti základní dopravní sítě - především dálnic, modernizovaných železničních koridorů a obchvatů měst. Za evropskými standardy také zaostáváme v technickém stavu provozovaných dopravních cest a ve výši výdajů na opravy a údržbu. Chybějící kapacitní a moderní dopravní infrastruktura se může stát brzdou ekonomického rozvoje.
Dopravní politika ČR potřebuje jasnou a promyšlenou koncepci rozvoje dopravní infrastruktury - vymezit jasné priority a nastavit věcný a časový harmonogram dalšího rozvoje. Pozornost je nutné věnovat trendům v dopravě - zvyšování cestovní rychlosti a bezpečnosti provozu. Je nejvyšší čas stanovit také harmonogram vybudování vysokorychlostních železničních tratí.
Investice do dopravní infrastruktury mají významný multiplikační efekt - stabilizují zaměstnanost ve stavebnictví a navazujících oborech, pozitivně ovlivňují tvorbu HDP, stimulují příjmy veřejných rozpočtů (daně, povinné odvody apod.) a snižují výdaje veřejných rozpočtů (podpory v nezaměstnanosti apod.). Výdaje do dopravní infrastruktury znamenají růst produktivity a prosperity v příslušném regionu.
Komplikací dopravních investic je legislativa, umožňující účelové napadání správních rozhodnutí, nadstandardní požadavky na objektovou skladbu stavby a blokování procesu přípravy a realizace investic. To vše vede k neefektivitám a prodražování staveb.
Neprodleně je nutné zavést systém expertizy (supervize) nákladů staveb sledující efektivitu a účelnost vynakládaných zdrojů v celém životním cyklu projektu (příprava, výběr zhotovitele, realizace, provozování).
Budoucnost dopravy nestojí na konkurenci jednotlivých dopravních oborů, ale naopak na jejich integraci a vzájemné spolupráci. Jen tak je možné čerpat výhody příslušných druhů dopravy systémově a v reálném čase.
Institut pro veřejnou diskusi je otevřeným prostorem pro nezávislou, odbornou a nepolitickou diskusi, která dosud v Česku chyběla. Jeho cílem je vytvořit diskusní platformu pro odborníky, opinion leadery, představitele státu, reprezentanty strategických státních institucí, zástupce soukromého sektoru a média a předat veřejnosti klíčové informace o alternativy.

16.6. 2010, Logistika


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« listopad 2018 »
PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930