Přečtěte si
(30. 8. 2019)
Ve Skotsku bude vyrobena a otestována nejvýkonnější přílivová turbína na světě. Bude mít výkon 2 MW a bude se ve vodě moci otáčet, tudíž bude využívat energii z obou směrů. Projekt dotuje skotská vláda.
Více
zde.
(23. 7. 2019)
Evropská komise by podle zástupců Nizozemska měla co nejdříve vytvořit trh s vodíkem na úrovni EU. Především co se týče sjednocení standardů jeho výroby. Zároveň by neměl být podporovaný pouze zelený vodík, tedy vyráběný pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů, ale také vodík modrý. Modrý vodík je sice vyráběný z fosilních paliv, nicméně emise CO2 jsou během výroby zachytávány pomocí CCS technologie.
Více
zde.
(20. 6. 2019)
Vědci z americké univerzity vyvinuli nové hybridní nano-bio organismy, které dokáží s využitím slunečního záření přeměňovat oxid uhličitý a dusík ze vzduchu na různé plasty či paliva. Podle vědců by tato technologie mohla jednoho dne nahradit výrobu plastů a paliv z fosilních zdrojů.
Více
zde.
(30. 4. 2019)
Česká republika a Slovensko podle slovenského premiéra Petera Pellegriniho zvažují, že by mohly vyřešit společně otázku budoucího hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Při příležitosti dnešního Evropského jaderného fóra (ENEF) v Praze Pellegrini novinářům řekl, že považuje za neefektivní, aby Česko i Slovensko investovaly miliardy do úložišť samostatně.
Více
zde.
(19. 3. 2019)
Nabití elektromobilu na dojezd 200 kilometrů trvá s rychlonabíjecí stanicí firmy ABB osm minut. K vidění je tento týden na brněnském veletrhu Amper. Jde o technologii, kterou firma nasadila do komerční produkce v roce 2017 a rozmisťuje ji po celých Spojených státech i po Evropě.
Více
zde.
(27. 2. 2019)
Projekt obří australské přečerpávací vodní elektrárny Snowy Hydro 2.0, která má zemi pomoci s přechodem od stárnoucích uhelných elektráren k obnovitelným zdrojům, byl schválen australskou vládou. První část rozšíření by měla být hotova v roce 2024.
Více
zde.
(10. 1. 2019)
Vědci z univerzity v Houstonu a z výzkumného institutu Toyoty v Americe vytvořili novou konstrukci hořčíkové baterie, která je její slibnější verzí a má potenciál se uplatit v různých aplikacích. Hlavními cílovými segmenty trhu jsou elektromobily a uchování energie z obnovitelných zdrojů.
Více
zde.
(15. 11. 2018)
Chorvatsko učinilo další krok na cestě za novým LNG terminálem na ostrově Krk. Státem vlastněná společnost LNG Croatia vybrala dodavatele plovoucí jednotky na ukládání a znovuzplyňování LNG (zkr. FSRU z anglického floating storage and regasification unit). Projekt za 250 milionů euro, který bude z částí financován ze zdrojů EU, se tak opět přiblížil realizaci.
Více
zde.