Přečtěte si
(10. 1. 2019)
Vědci z univerzity v Houstonu a z výzkumného institutu Toyoty v Americe vytvořili novou konstrukci hořčíkové baterie, která je její slibnější verzí a má potenciál se uplatit v různých aplikacích. Hlavními cílovými segmenty trhu jsou elektromobily a uchování energie z obnovitelných zdrojů.
Více
zde.
(15. 11. 2018)
Chorvatsko učinilo další krok na cestě za novým LNG terminálem na ostrově Krk. Státem vlastněná společnost LNG Croatia vybrala dodavatele plovoucí jednotky na ukládání a znovuzplyňování LNG (zkr. FSRU z anglického floating storage and regasification unit). Projekt za 250 milionů euro, který bude z částí financován ze zdrojů EU, se tak opět přiblížil realizaci.
Více
zde.
(4. 9. 2018)
Německo přidalo v uplynulém roce více než 2 GWp nových instalací solárních fotovoltaických elektráren, tedy Letošní rok ten loňský pravděpodobně překoná. Sektor ožívá s ročními přírůstky, které jsou na cestě k nejsilnějšímu růstu od roku 2013. Uvádí to data německého síťového regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA).
Více
zde.
(14. 7. 2018)
Průmyslové procesy, spalovací motory aut a další zařízení po celém světě při svém provozu vytváří značné objemy tepla, které však vzhledem k jeho parametrům či chybějícím možnostem odběru nelze využít. Američtí vědci nyní vyvinuli speciální „anténu“ na bázi křemíku, která dokáže využívat teplo k přímé výrobě stejnosměrného proudu.
Více
zde.
(24. 5. 2018)
Spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně vzrostla o 1,9 procenta na 73,8 terawatthodiny (TWh). Je to nejvyšší hodnota od roku 1981, od kdy jsou údaje k dispozici. Výroba stoupla o 4,5 procenta na 87 TWh. Největší podíl (42 procent) připadal na hnědouhelné elektrárny. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ), jež dnes zveřejnili jeho zástupci na setkání s novináři.
Více
zde.
(26. 4. 2018)
General Electric uzavřela dohodu o testování své největší větrné turbíny v Británii. Jedná se o pětiletý kontrakt a testovat se bude turbína Haliade-X o výkonu 12 MW. Toto rozhodnutí pouze utvrzuje roli Británie na poli vývoje a testování technologií z oblasti větrné energetiky.
Více
zde.
(22. 3. 2018)
The Economist představil článek o dopadech transformace energetického sektoru, tedy mj. přechodu na obnovitelné zdroje, na geopolitiku v oblasti energetiky. Podle tohoto článku budou dopady rozsáhlé a geopolitika bude soutěží o to, kdo bude schopný sám vyprodukovat nejvíce energie a kdo bude mít nejlepší technologie.
Více
zde.
(11. 2. 2018)
Výrobci větrných turbín po letech, kdy si s cenovou konkurencí nemuseli příliš lámat hlavu, zažívají střet s tržní realitou. Jejich zisky tlačí dolů celosvětový rozmach aukcí OZE. Možné řešení, jak se s novou situací vypořádat, nabízí tzv. „hybridní elektrárny“. Pod pojmem hybridní elektrárna se v této souvislosti rozumí kombinace několika typů elektráren v jedné lokalitě s možností jejich doplnění o bateriové úložiště. Velcí výrobci větrných turbín již v této oblasti připravují své první pilotní projekty.
Více
zde.